МАТЕЈ МИТРЕВСКИ СО КОМБИНИРАНАТА МАШКА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА ДО 16 ГОДИНИ НА ПРИЈАТЕЛСКИ ДВОМЕЧ ПРОТИВ ГРЦИЈА

Комбинирана национална селекција од кошаркари родени 2007 и 2008 година, предводена од селекторот на кадетската машка репрезентација Александар Јованчев, ќе одигра пријателски двомеч против репрезентацијата до 16 години на соседна Грција. Во составот на мешаната македонска репрезентација ќе настапи и Матеј Митревски кој доаѓа од редовите на Баскет Кам од Македонска Каменица. Матеј Митревски има повеќегодишен стаж во репрезентациите на Македонија до 12 и 14 години, како и главна улога во играта на екипата на Баскет Кам до 16 години.

Натпреварите против тимот на Грција ќе се одиграат во Солун, на 11. и на 12. Април 2023 година.

Подготовките за двомечот ќе се одвиваат во Скопје, во спортската сала Кале (голема).
Првиот тренинг е закажан за 10.04.2023 година (понеделник) со почеток во 12:00 часот.

Кадетската машка репрезентација ќе има богата агенда во пресрет на настап на Европското Првенство за кошаркари до 16 години кое во периодот од 5. до 13. август ќе се одигра во Скопје, Македонија.

СПИСОК НА ПОВИКАНИ КОШАРКАРИ

 

 1. Сергеј Петровиќ – КК МЗТ Скопје А
 2. Марио Симиќ – КК Работнички
 3. Матеј Митревски – КК Баскет Кам
 4. Глигор Цаневски – МКК Куманово
 5. Даријан Димовски – КК Работнички
 6. Илин Најков – КК Вардар
 7. Лука Марјановиќ – КК Водно санс
 8. Дамјан Ивановски – КК Феникс
 9. Борјан Китановски – КК МЗТ Скопје А.
 10. Лука Антиќ – КК Феникс
 11. Жарко Терзиевски – КК Вардар
 12. Григориј Ѓорѓевиќ – КК Вардар
 13. Љубен Ефтимовски – КК Вардар
 14. Алексеј Нешовиќ – КК Вардар
  селектор Александар Јованчев
  тренер Кристијан Шумковски
  физиотерапевт Бранкица Перчинковска

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *