Во здраво тело: Напиток кој го подобрува расположението, а не е ракија

Едно големо научно истражување покажа дека куркумата може да излекува лице со тешка депресија, без никакви нуспојави.

Куркумата лекува депресија благодарение на посебната состојка наречена куркумин, за која е докажано дека е поефикасна од флуоксетинот кој се наоѓа во лековите против депресија.

Направете лимонада од куркума која ќе го подобри вашето расположение.

Рецепт за 4 лица:

4 шолјички ладна вода

2 лажици свежо рендана куркума или куркума во прав

4 лажици стопроцентен јаворов сируп, мед или стевија доколку го избегнувате шеќерот

1 лимон или лимета

сок од еден портокал

Помешајте ги сите состојки во сад, промешајте и послужете со кришка лимон.

Лековитото дејство на куркумата:

– Содржи природни антивоспалителни, антиоксидансни и антивирусни својства

– Го зголемува имунитетот и ја подобрува апсорцијата на есенцијални нутриенти

– Се користи во многу детокс рецепти бидејќи ги апсорбира хранливите материи и ги намалува калориите

– Може да се консумира на дневна база и добро се сложува со било кој друг вид на храна

Исто така, добрата страна на овој рецепт е фактот дека не морате да трошите многу пари на лекови, бидејќи лекот можете да го подготвите сами дома.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *