Влатко Стојановски се враќа во Хрватска. Ќе игра за екипата на Горица

 

 

Македонскиот напаѓач Влатко Стојановски од денес официјално се врати во Хрватска и ќе игра за екипата на Горица, објави клубот на својата интернет-страница.

24-годишниот напаѓач кој беше дел од Македонија на Европското првенство (ЕП) ги финализира сите детали и потпиша договор со тимот од ХНЛ-лигата до 2024 година. Доаѓа како слободен, откако претходно го раскина договорот со француски Ним.

Стојановски, кој има 24 години, замина во Ним во 2019 година од редовите на Ренова, а играше и за Шамбли. Претходно, тој настапуваше на терените во Хрватска во редовите на Дугопоље, РНК Сплит и Неретванац, а беше член и на македонски Металург.

Напаѓачот има и девет натпревари за сениорскиот тим на Македонија и два постигнати гола. Горица е дел од најквалитетната хрватска фудбалска лига.

Извор на веста: gol.mk

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *