Exit Festival најавува нови рекорди

Годинава, Exit Festival ќе слави 50 години од прочуеното „Лето на љубовта“ (Summer of love). Ќе се одбележуваат пеесет години од случувањата во 1967 година, кога настана револуционерното хипи движење, кое засекогаш го промени светот. Exit Festival, традиционално, се оддржува на Петроварадинската тврдина во Нови Сад, а годинашното издание е од 6-ти до 9-ти јули. 

Уште со првиот бран објавени изведувачи, едно е сигурно – Exit ќе го урне минатогодишниот рекорд по број на посетители. Веќе се потврдени настапите на: Liam Gallagher, Jake Bugg, Paul Kalkbrenner, Hardwell, Solomun, Dixon, Faithless, Alan Walker, Duke Dumont, Jamie Jones, Hot Since 82, Black Coffee, Recondite, Robin Schulz, Kungs, Foreign Beggars, Destruction, Discharge и многу други, а од тимот на Exit тврдат дека најдоброто доправа доаѓа.

Во Нови Сад, на Exit е вака, а во Македонија, пак, ги очекуваме настапите на анти-талентираните и разголени балкански турбо-фолк фаци.  

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *