Храна што се конзумира без грижа дека може да не здебели

Постојат производи и типови на храна кои можете да ги јадете колку сакате и повторно да не бидете загрижени за тоа дали ќе накачите вишок килограми или ќе внесете повеќе калории, отколку што треба.

hrana-koja-mozete-da-ja-jadete-bez-griza-na-sovest-deka-kje-se-zdebelite-001.jpg

Токму овој тип на намирници имаат многу малку калории, го подобруваат варењето и се богати со влакна, за да се чувствувате најадени.

Еве за кои намирници зборуваме:

Пуканки

Кога ги готвите без путер или шеќер, можете да ги јадете колку сакате, без да се грижите дали ќе влијаат на вашата фигура. Пуканките имаат само 31 калорија во една мерка (мислиме на рака полна пуканки).

hrana-koja-mozete-da-ja-jadete-kolku-sakate-a-da-ne-se-zdebelite-1.jpg

Целер

Целерот 95% е само вода, па е одличен за детоксикација и губење на тежината.

hrana-koja-mozete-da-ja-jadete-kolku-sakate-a-da-ne-se-zdebelite-2.jpg

Модар патлиџан

Печениот модар патлиџан или подготвен на скара можете да го јадете во колкави сакате количини без да се грижите за калориите, бидејќи без масло, истиот содржи само 24 калории.

hrana-koja-mozete-da-ja-jadete-kolku-sakate-a-da-ne-se-zdebelite-3.jpg

Портокали, грејпфрут и мандарини

Некои луѓе препорачуваат да не консумирате големи количини на овошје, но тоа не важи за цитрусните овошја. Тие се богати со влакна кои го регулираат варењето и помагаат во слабеењето. Меѓу другото, влакната помагаат да не чувствувате глад. Исто така, содржат флавоноид нарингенин кој спречува дебелеење, бидејќи му помага на црниот дроб побрзо да ги процесира вишокот масти. Витаминот Ц кој добро знаеме дека го има во овие овошја, има позитивни ефекти на еластичноста на кожата и целулитот го прави помалку видлив.

hrana-koja-mozete-da-ja-jadete-kolku-sakate-a-da-ne-se-zdebelite-4.jpg

Лубеница и диња

Со од 60 до 70 калории, овие овошја можете да ги јадете буквално цел ден. Лубеницата и дињата инаку, го отстрануваат вишокот на течности во телото.

hrana-koja-mozete-da-ja-jadete-kolku-sakate-a-da-ne-se-zdebelite-5.jpg

Алги

Морските алги се богати со јод кој воспоставува нормално функционирање на тироидната жлезда, а тоа значи и одржување на тежината.

hrana-koja-mozete-da-ja-jadete-kolku-sakate-a-da-ne-se-zdebelite-6.jpg

Тиквички

Една тиквичка содржи само 42 калории, а меѓу другото го доведува во баланс нивото на вода и сол во телото – еден од најважните фактори за витко, слабо тело. Тиквичките се богати со вода и влакна па ќе направат побрзо да се чувствувате полни.

hrana-koja-mozete-da-ja-jadete-kolku-sakate-a-da-ne-se-zdebelite-7.jpg

Краставици

Краставиците се незаменливо овошје за оние кои сакаат да се ослободат од вишокот вода во телото и да одржуваат нормална тежина.

hrana-koja-mozete-da-ja-jadete-kolku-sakate-a-da-ne-se-zdebelite-8.jpg

Цвекло

Цвеклото е одличен извор на минерали, посебно магнезиум, кој помага во согорувањето на мастите, ги регулира нивоата на шеќер во крвта и помага во градењето на мускулите. Цвеклото лесно можете да го претворите во салата или лесно смути, а една порција содржи само 40 калории.

hrana-koja-mozete-da-ja-jadete-kolku-sakate-a-da-ne-se-zdebelite-9.jpg

Јајца

Јајцата можете да ги јадете во било кое време, дури и навечер кога сте прегладнете, а не сакате да претерате со внесената количина на калории. Секако, најдобро е да ги консумирате сварени, наместо пржени.

hrana-koja-mozete-da-ja-jadete-kolku-sakate-a-da-ne-se-zdebelite-10.jpg

Ананас

Ананасот содржи бромелаин кој помага во согорувањето на мастите и помага во варењето на протеините.

hrana-koja-mozete-da-ja-jadete-kolku-sakate-a-da-ne-se-zdebelite-11.jpg

Јаболка и сливи

Едно јаболко содржи само 50 калори, а помага во регулирање на цревната функција. Како и сливите, богати се со витаминот Ц и калиум кои ги одржуваат вените и артериите здрави.

hrana-koja-mozete-da-ja-jadete-kolku-sakate-a-da-ne-se-zdebelite-12.jpg

Рукола

Руколата е одличен зеленчук кој содржи фолна киселина. Оваа киселина „ги јаде“ килограмите. Инаку, руколата содржи само 3 калории.

hrana-koja-mozete-da-ja-jadete-kolku-sakate-a-da-ne-se-zdebelite-13.jpg

Шумско овошје

Шумското овошје содржи огромни количини на витамин Ц кој помага да се согоруваат мастите, а исто така, имаа и диуретски ефект, па помага во ослободувањето до насобраната вода во телото.

hrana-koja-mozete-da-ja-jadete-kolku-sakate-a-da-ne-se-zdebelite-14.jpg

Зелка, брокули, карфиол

Зелките од секаков тип послужени во една порција содржат само 7 калории, а можете да ги јадете во супа, салата, како главно јадење, во смути… Секако, не треба да претерувате, бидејќи овие зеленчуци го зголемуваат согорувањето на јод во крвта  и го менуваат нормалното функционирање на тироидната жлезда, ама сосема доволно е да ги јадете барем еднаш на ден.

hrana-koja-mozete-da-ja-jadete-kolku-sakate-a-da-ne-se-zdebelite-15.jpg

И конечно, уште една добра вест:

Ако сакате да ослабете, важно е да не јадете најмалку 3 до 4 часа пред спиење. Па, ако си легнувате во 11 часот, најдобро е да вечерате до 9 часот.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *