Сончево со температури до 33 степени

Времето во Македонија денеска ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од западен и северозападен правец кој долж Повардарието повремено ќе се засилува.

Во Скопје слично време, со температура од 15 до 28 степени. Маврово 20, Охрид 26, Битола 29, Крива Паланка и Берово 25, Кавадарци 31, Дојран 33.

Како што соопшти УХМР, од денеска ќе биде претежно стабилно и сончево со слаб до умерен северозападен ветер, кој долж Повардарието ќе засилува в среда и четврток. В среда ќе има услови за појава на краткотраен пороен дожд проследен со ветер. Во овие денови наутро, особено во посеверните делови ќе биде посвежо.

Минимална температура ќе се движи од 9 до 19 степени, а максималната од 20 до 34 степени.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *