Следува значително намалување на дневните температури за околу 10 степени – Временска прогноза за 27.7.2023

Следува значително намалување на дневните температури за околу 10 степени – Временска прогноза за 27.7.2023

 

Во западните делови променливо облачно со локален дожд, во останатите сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен, долж Повардарието засилен ветер од северозападен правец (на повеќе места со брзина над 60 км/час). UV=8

Во Македонска Каменица сончево со мала до умерена облачност и со умерен, повремено засилен ветер од северозападен правец.

 

 

16 Берово, Попова Шапка, 17 Битола, 18 Крива Паланка, 19 Охрид, Прилеп, Струмица, Лазарополе, 20 Гевгелија, Македонска Каменица, Маврови Анови, Крушево, 21 Скопје-Зајчев Рид, Скопје-Петровец, Кавадарци, Претор, 22 Велес, Виница, Дојран, 23 Демир Капија, 24 Штип, Дебар.

Температура на вода, измерена во 7.30 часот (во °C)
Охридско Езеро  22.8
Преспанско Езеро  22.7
Дојранско Езеро  25.8

Деталите за временската прогноза се преземени од Телма МЕТЕО  во соработка со УХМР

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *