Семките од лубеница корисни за здравјето и за убавината

Не фрлајте семки од лубеница – тие се добри за здравјето, но и за убавината

Јадењето семки од лубеница ќе го подобри изгледот на вашата кожа, која ќе стане посветла, ќе изгледа поздраво и ќе старее побавно. Го подобруваат метаболизмот и се добри за здравјето на срцето.

Во нашите краишта најмногу се фрлаат семки од лубеница, додека на пример во Тајланд се многу ценети и се важен прехранбен производ.

Таму со задоволство ги јадат, но се извезуваат и низ целиот свет – свежи, сушени или во прав.

На пример, кесичка со нешто повеќе од 100 грама сушени и исечкани семки од чај се продава на Амазон за 13 долари.

За да ги искористите нивните придобивки за здравјето и убавината, не е доволно само да ги голтнете цели додека јадете лубеница, бидејќи на тој начин тие само ќе поминат низ дигестивниот систем без да ги искористат нивните придобивки.

Важно е да ги исечете или гризнете и така да ги јадете.

Можете да ги сомелете во прав кој подоцна се додава во оброците, соковите или да ги пржите во тава и да ги грицкате. Ако ги исушите и исецкате, ќе добиете одличен чај, пренесува 24сата.

Тие содржат важни амино киселини

Тие содржат аргинин, лизин, глутаминска киселина, триптофан и други важни амино киселини кои нашето тело не може да ги произведе самостојно. Тие се важни, на пример, аргининот го подобрува метаболизмот и го подобрува сексуалното здравје, како и здравјето на срцето.

Тие се богати со магнезиум и ликопен

Сто грама семки од лубеница содржат 139 проценти од препорачаната дневна потреба (RDA) за магнезиум. Тоа е минерал важен за многу работи, вклучувајќи го и кардиоваскуларното здравје и нормализирање на крвниот притисок.

Ликопенот е важен антиоксиданс, во кој изобилува и семките од лубеницата. Добро е за здравјето на срцето и за машката плодност. Тие исто така содржат многу витамини од групата Б, како што се ниацин, фолна киселина, пантотенска киселина, тиамин и рибофлавин.

Одлични се за убава кожа и коса

Јадењето на овие семки ќе го подобри изгледот на вашата кожа, која ќе стане посветла, ќе изгледа поздрава и ќе старее побавно. Тие содржат масни киселини кои имаат способност да ја хидратираат, ја зајакнуваат и омекнуваат кожата и ја штитат од акни и други кожни проблеми.

Исто така, ќе направи вашата коса да блесне – поздрава, посилна и посјајна. Семките од лубеница содржат и бакар, кој помага во производството на меланин, пигментот одговорен за бојата на кожата и косата, пренесува stethnevs.com.

Рецепт за здрав пијалок

Сварете околу 30 семки во литар вода десет минути. Изладете ја, процедете ја и испијте ја течноста. Овој пијалок е добар за одбрана на организмот од бактерии и за чистење на бубрезите од камења и песок.

Направете здрави закуски

Прво исушете ги семките и печете околу 25 минути на средна температура. Одвреме-навреме додавајте малку вода во која сте ја раствориле солта. Вака подготвените јами се многу вкусни закуски.

Белиот дел од лубеницата е исто така здрав

Во белиот дел од лубеницата, кој е до самата кора и најчесто завршува во ѓубре, има изобилство на витамини Б6, Ц, А, магнезиум, цинк и калиум. Содржи и аминокиселина цитрулин, која е одлична за здравјето на срцето и крвните садови.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *