Роналдо се лади на минус 160 степени за подобра циркулација

Роналдо се лади на минус 160 степени за подобра циркулација

Португалската фудбалска ѕвезда Кристијано Роналдо (37) е еден од оние кои поставуваат стандарди кога е во прашање физичката подготвеност.

Сигурно дека многу труд на тренинзите и натпреварите значи добро закрепнување на телото, а Португалецот кој веќе е во стари фудбалски години се труди што подолго да остане на врвно ниво.

Според истражувањата, Роналдо има тело на 20-годишник. Содржи само седум проценти маснотии, додека просекот за фудбалерите е десет. Половина од неговата маса се мускули, додека просечниот фудбалер е 46 проценти.

За да ја одржи формата со најдобро можно закрепнување, Роналдо во својата вила во Манчестер донесе скапа комора за криотерапија вредна околу 60.000 евра. Комората може да достигне температури до минус 200 степени Целзиусови.

На спортистите им се препорачува да поминат најмногу пет минути внатре, а Кристијано обично поминува три минути на температура од минус 160 степени.

Криотерапијата ја подобрува циркулацијата на крвта и имунолошкиот состав, го намалува заморот, ги отстранува токсините и го скратува времето за опоравување од спортски повреди.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *