Психолозите препорачуваат: Бананите одличен антидепресив

Иако сите консумираме банани, веројатно малкумина од нас знаат дека тие носат многу здравствени придобивки за организмот и помагаат да се подобри расположението.Бананите содржат големо количество на триптофан кој делува како седатив, па затоа ги смируваат нервите, ја лечат тагата, а воедно со своите витамини помагаат за поголемо здравје на организмот.

Бананите, без разлика дали ги јадеме свежи, во колачи, торти, смути или сокови, го подобруваат нашето расположение и не штитат од многу болести.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *