Најново поскапување: Литро дизел се купува за 97 денари

Од полноќ нови цени на дизелот додека бензинот ќе се продава по денешните цени, соопшти предмалку Реулаторната комисија за енергетика. Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 не  се менуваат, додека малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) се зголемува за 3,00 денари/литар. Тоа значи дека ЕУРОСУПЕР БС – 95 ќе се продава како и денеска за 93,00  (денари/литар), ЕУРОСУПЕР БС – 98  –  95,00 (денари/литар. Дизел горивото се зголемува за 3 денари и новата цена е 97,00 (денари/литар) што значи дека дизелот за прв пат има повисока малопродажна цена од бензините.

Малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се зголемува за 2,50 денари/литар… На Мазутот за 1,404 денар/килограм и сега ќе изнесува 60,569 ден/кг.

Одлуката, објаснија од Регулаторна се должи на тоа што продолжува трендот на раст на цените на нафтените деривати на светските берзи и во исто време курсот на доларот во однос на денарот е зголемен за 0,49%. Во споредба со претходната пресметка се бележи зголемување кај следните кај дизелот за 3,616%, кај екстра лесното масло за 2,984% и кај мазутот зголемување за 2,265%. Просечното зголемување на цената, споредено со вчерашната одлука е во просек за 1,67 %.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *