НАЈНОВА ВЕСТ: Центар од САД ќе го засили Баскет Кам

Актуелниот освојувач на двојната круна во македонската кошарка договори уште едно големо засилување во пресрет на новата сезона во која првпат ќе настапува и во ВАБА лигата.

Во Македонска Каменица ќе пристигне американската интернационалка Адиџат Адамс, кошаркарка на центарската позиција со богато искуство. Има 29 години, а нејзин последен клуб е бугарскиот Берое каде настапувала во сезоната 2019/20. Истата сезона била избрана во најдобрата петорка и во најдобрит дефанзивен тим на ВАБА, како најдобар центар, но таа година регионалната лига не беше довршена поради пандемијата со корона вирусот.

Во својата кариера, Американката играла и во Грција, Австралија, Шпанија и Аргентина.

Адамс е второ засилување за тимот на Баскет Кам во пресрет на новата сезона. Претходно, шампионот се договори со црногорската репрезентативка Снежана Алексиќ која, исто така, во својата кариера играше за Берое

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *