МВР: ЕДНО ЛИЦЕ ПРИВЕДЕНО ЗАРАДИ ТЕПАЧКА ВО БЛИЗИНА НА ИЗБИРАЧКО МЕСТО

Од Министерството за внатрешни работи велат дека од отворањето на гласачките кутии до сега нема посериозни нарушувања на јавниот ред и мир, а поврзани со одржувањето на вториот круг од локалните избори. Инцидент сепак е пријавен во Шуто Оризари каде граѓанин пријавил дека бил нападнат од повеќе лица.

-Едно лице е приведено и се работи на расчистување на случајот како и на причините поради кои дошло до тепачката – изјави портпаролот на МВР, Тони Ангеловски.

Од неправилности Министерството регистрирало три случаи на фотографирање на гласачкото ливче. Еден таков случај е пријавен во Шуто Оризари, друг во населбата Црниче во Скопје, и трет во Пробиштип.

Од МВР апелираат до граѓаните да не ги фотографираат гласачките ливчиња затоа што, велат, тоа е спротивно на законите и дека ќе следуваат санкции. Им порачуваат на партиите да се воздржат од било какви инциденти.

Leave a Reply

Your email address will not be published.