Кошаркарската федерација одлучи: Македонска Каменица ќе биде домаќин на завршницата од женската младинска кошарка

Македонска Каменица ќе биде домаќин на завршницата од женската јуниорска конкуренција.

МЛАДИНСКИ ЛИГИ: Финалниот турнир во М18 лигата-жени ќе се игра во Македонска Каменица

Градот кој го има новиот шампион во женска сениорска конкуренција, Македонска Каменица, односно клубот Баскет Кам 2011, ќе бидат домаќини на финалниот турнир од М18 лигата-жени кој ќе се игра на 20 и на 21. мај.

Во наддавањето на кое учествуваше уште еден клуб учесник во завршницата на ова натпреваруавње од младинските лиги, Крива Паланка, Баскет Кам 2011 понуди најдобри услови и ќе биде организатор на турнирот на кој освен овие две екипи учество ќе земат и екипите на Тим Арена од штип, односно Бадел 1862 од Скопје.

Одредени се и саатнините на одигрување на полуфиналните натпревари.

Првото полуфинале во кое ќе играат екипите на Тим Арена и Крива Паланка е закажано за 15.часот. А од 17.30 часот, за место во финалето ќе разогруваат домаќинот Баскет Кам 2011 и Бадел 1862.

Победникот, кој за прв пат, ќе добие и парична награда во висина од 30.000 денари ќе биде познат по одигрувањето на финалето кое на програмата е на 21.мај (недела) од 14.30 часот.

Поразената екипа во финалниот натпревар ќе биде парично наградена со 25.000 денари.

Натпреварот за третото место е предвиден за недела, од 12.часот. Победникот на оваа средба, освен бронзените одличја ќе добие и парична награда во висина од 15.000 денари, поразениот тим пак ќе добие 10.000 денари од вкупниот награден фонд кој го предвиде федерацијата за овој финален турнир.

М18 ЛИГА-ЖЕНИ – ФИНАЛЕН ТУРНИР

РАСПОРЕД НА НАТПРЕВАРИТЕ

20.МАЈ (САБОТА)

ПОЛУФИНАЛЕ

15.00: Тим Арена – Крива Паланка (1)

17.30: Баскет Кaм 2011 – Бaдел 1862 (2)

 

21.МАЈ (НЕДЕЛА)

12.00: За трето место (поразен 1 – поразен 2

14.30: Финале (победник 1 – победник 2)

Извор на текст и фото: кфсм.мк

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *