Кочани: Кривична пријава за вршење јавен превоз без поседување на лиценца

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кочани поднесе кривична пријава против Д.Ј. од Штип поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „вршење јавен превоз без поседување лиценца“. На 30.11.2022, пријавениот со товарно возило „ман“ извршил превоз на сепариран песок на релација Штип-Кочани за потреби на правно лице од Кавадарци, кое вршело градежни работи. При контрола од полициски службеници било констатирано дека не поседува лиценца, со што постапил спротивно на одредбите од Законот за превоз во патниот сообраќaj.

Извор: Билтен на МВР

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *