Изгоре куќа во делчевско село Град

Во пожар, кој попладнево избувна во делчевското село Град изгоре куќа, сопственост на семејството Атанасови. Пожарот прв го забележал еден од сопствениците на куќата, кој спиел, но го разбудила миризбата на запалено.

Жителите на селото информираат дека благодарение на брзата интервенција на Територијалната противпожарна единица од Делчево спречено е проширување на пожарот на околните куќи.

Во пожарот нема повредени, а како причина се напоменува неисправна плинска боца. Претходно, делчевската противпожарна единица интервенираше на запалено комби возило на магистралата А3 кај селото Ѕвегор.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *