Жална вест: Почина Мето Јовановски

Македонскиот актер Мето Јовановски почина денеска на 77годишна возраст, објави актерот Драган Спасов Дац на својот Фејсбук профил.

 

 

Јовановски е роден во 1946 година, а својата прва улога ја има во филмот „Македонскиот дел од пеколот“ по што остварува важни улоги во бројни играни филмови и ТВ серии во Македонија но и во регионот (Трст виа Скопје; Опстанок; Тетовирање, Пред дождот; Трето полувреме…)

Добитник е на бројни награди на фестивали, но и на државни награди.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *