Енди Мареј го симна Новак Џоковиќ од врвот на АТП-листата

Енди Мареј

Фото: ЕПА

Енди Мареј со вчерашната победа во Париз го потврди првото место на АТП-листата, а со тоа дојде до предност од 405 бода во однос на Новак Ѓоковиќ, кој после долга пауза падна од врвот на табелата. novak-djokovic

Ѓоковиќ загуби 820 бода бидејќи ја бранеше титулата, па Мареј успеа да се најде на врвот на табелата и веќе е нов лидер.

Новата АТП-листа изгледа чудно бидејќи после подолго време меѓу најдобрите десет го нема Роџер Федерер кој не игра веќе извесно време поради повреда така што доживеа пад и сега е дури на 16. позиција.

Од македонските тенисери рангирани се петмина. Томислав Јотовски е на 765. место, Димитар Грабул на 998. позиција, додека другите тројца се надвор од првите 1000. Се работи за Горазд Србљак (1262), Бојан Јанкуловски (1764) и Стефан Мицов (2057).

АТП-ЛИСТА (ТОП 20)

1. (2) Енди Мареј (Велика Британија)    11.185

2. (1) Новак Ѓоковиќ (Србија)    10.780

3. (3) Стен Вавринка (Швајцарија)    5.115

4. (5) Милош Раониќ (Канада)    5.050

5. (4) Кеи Нишикори (Јапонија)    4.705

6. (7) Гаел Монфис (Франција)    3.625

7. (10) Марин Чилиќ (Хрватска)    3.450

8. (6) Рафаел Надал (Шпанија)    3.300

9. (8) Доминик Тим (Австрија)    3.215

10. (11) Томаш Бердих (Чешка)    3.060

11. (12) Давид Гофан (Белгија)    2.780

12. (13) Жо-Филфред Цонга (Франција)    2.550

13. (14) Ник Кирјиос (Австралија)    2.460

15. (17) Лукас Пуј (Франција)    2.160

16. (9) Роџер Федерер (Швајцарија)    2.130

17. (18) Григор Димитров (Бугарија)    2.035

18. (19) Ришар Гаске (Франција)    1.885

19. (27) Џон Изнер (САД)    1.850

20. (20) Иво Карловиќ (Хрватска)    1.795

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *