Следи промена на времето: Обилни дождови во текот на ноќта и температура до 22 степени

Времето денес ќе биде променливо облачно, во западните делови со повремен локален дожд. Кон крајот на денот, а особено во текот на ноќта врнежите ќе се прошират насекаде и на места ќе бидат пообилни. Ќе дува засилен, повремено силен ветер (над 65 км/час) од југоисточен правец.

Минималната температура ќе биде во интервал од 3 до 11, а максималната ќе достигне од 18 до 22 степени.

Во Скопје претежно облачно, кон крајот на денот и во текот на ноќта со врнежи од дожд, повремено пообилни. Ќе дува засилен ветер од југоисточен правец.

Минималната температура ќе се спушти до 8, а максималната ќе достигне до 20 степени.

За време на викендот ќе преовладува облачно време со повремени врнежи од дожд. Наместа врнежите ќе бидат поројни и обилни (над 35 л/м2), особено утре во ноќните часови и в недела претпладне. Утре ќе дува засилен, повремено силен ветер (над 65 км/час) од југоисточен правец. Дневната температура в недела значително ќе опадне. Од понеделник времето ќе биде стабилно со утринска магла по одделни котлини.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *