Куба: Фидел Кастро е мртов, да живее Фидел Кастро

Тој преживува откако  има над 600 обиди за атентат и ја пишува историјата на Куба со деценииkastro

Поранешниот лидер на Комунистичката партија на Куба почина денес. Информацијата беше потврдена од Раул Кастро, брат на легендарниот политичар. “Командантот на кубанската револуција почина во 22:29 вечерва” (по локално време), изјави Раул Кастро во етерот на националната телевизија. Сеуште не е јасна причината за неговата смрт.
Еве кој беше Фидел Кастро.

Фидел Кастро преживеа откако  имаше над 600 обиди за атентат  ќе пишуваше историјата на Куба

Годините оставиле свој белег врз таткото на Кубанската револуција. Тој се беше откажал од  симболичната  за него кубанска пура. Пред 10 години ја предаде власта на својот брат Раул и веќе ретко се појавуваше на јавни места.

Никој не можеше да предвиди што место ќе има тој во историјата, кога ја започна својата кариера на револуционер во 1953 година со организираното напад врз касарната Монкада, воен гарнизон крај Сантијаго де Куба.

По нападот тој беше осуден на 15 години затвор, но во мај 1955 година и е ослободен при општа амнестија и заминува за Мексико. На 8 јануари 1959 година избувнува востание, побудено  од манифест на Катсро, и тој триумфално влезе во Хавана. Само  еден месец потоа станува премиер на Куба.

ЦИА и кубански бунтовници направиле 634 обиди за атентат на Фидел. Во врска со сите овие обиди пред неколку  години тој сподели пред  еден шпански новинар дека секогаш носел со себе пиштол – за секој случај, но негира  дека некогаш носел заштитен елек. “Имам силно тело, тоа секогаш ме чуваа”, вели Кастро во 1979 год., удирајќи  се по градите.

Кубанскиот револуционер е познат и по својата атрактивност

Бунтовничкиот му изглед и импресивната личност долги години  ги импресионира луѓето, а особено жените.
“Толку не запоседнуваче! Не можев да  му гледам лицето и да не кажам дека го сакам “, вели 59-годишната Мерседес Гонзалес, која го видела само два пати на живо.5178997Официјално Фидел се оженил само два пати и има седум деца од три жени. Гласините се  дека, сепак, имал многу афери и вонбрачни деца. Сепак, тој успеваше да го задржи приватниот живот во тајност. “Личниот мојот живот не треба да биде алатка за публицитет или водење на одредена политика”, вели тој во оваа врска во 1992 годинаВо годините Светската организација за заштита на човековите права остро ги осудува “ефективната машина за репресија” на Кастро, иако доста луѓе во светот му се восхитуваат: многу од граѓанските права беа откажани, дисидентите беа затворени, каде ги измачуваат. Стотици илјади Кубанци го напуштија островот, најчесто Упатувајќи се кон САД, за да избегаат од репресиите и сиромаштијата.

“Тој е мажот на буквата” Е “: егоцентричен и егоистичен”, вели Марта Беатриз (71), која е дисидент,клој се изјасни  против Кастро заедно со уште 75 лица – сите од нив биле осудени во “Црната пролет” на 2003 година.

Некои го сакаат, други го сметаат за диктатор и го мразат. Сепак постојат многу работи кои не може да се негира дека сторил за својата земја.

Во 1961 година ја  искорени неписменоста во Куба, спроведувајќи моќна кампања за користење на образованието. Откако голем дел од медицинските лица ја напуштаат земјата и ја оставаат  само со 3 000 лекари, тој вети дека ќе го направи островот “медицинска суперсила” – денес во Куба има над 88 000 лекари и една од најдобрите здравствени системи во целиот свет. Изработка и уште проекти кои исто така не се без успех.

“Тој е најважната личност на Западот од 20 век”, вели Ајвен Маркез, втор командант на Револуционерните вооружени сили на Колумбија (ФАРК).

“Револуцијата на Кастро разгорување желбата да се бориш, да доаѓаш до планините, да фатиш пушката и да се обидеш да промениш работите “, додава тој за АФП.5178998

Кога во 1959 година Фидел држи говор за триумфот на револуцијата, бел гулаб слетува на неговото рамо.Оттогаш мнозина веруваат во божествената му сила. Во земја во која католицизмот се меша со африканските религии, многу од Кубанците тврдат дека Кастро е заштитена од Обатала, најмоќната божица од Јорубската митологија. Пред да се разболи сериозно во 2006 година и да ја предаде власта во рацете на својот брат, други дури  сметаа дека е бесмртен.

“Наскоро ќе бидам како сите останати. Редоследот на секој доаѓа порано или подоцна. “, Рече Кастро минатиот април.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *