Кривична за 47-годишник од Делчево, обвинет за ширење омраза на социјална мрежа

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Делчево поднесе кривична пријава против З.Ѓ.(47) од Делчево, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „ширење на расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем“. Пријавениот, на 07.10.2023 на социјална мрежа објавил коментар со кој ширел омраза.

Leave a Reply

Your email address will not be published.