Кметовска, Поп Димитрова, Тасевска и Адамовска од Баскет Кам се најдоа на списокот на женската кошаркарска репрезентација на Македонија

На отворањето на евро-квалификациите, нашите најдобри кошаркарки ќе играат на гостински терен со Португалија, а дома против Србија

Селекторот Ашаданов го објави поширокот список на кошаркарки за ноемврискиот ФИБА „прозорец“

Женската сениорска репрезентација ќе стартува прва во новиот циклус од квалификациите за Европското првенство во 2025 година.

„Работната есен“ за најдобрите македонски кошаркарки ќе стартува на почетокот на следната седмица. Како за оние кои играат надовор од границите на Македонија, така и за оние кошаркарки кои се дел од домашниот шампионат.

Ако се земе в предвид дека во текот на ноември на програмата се два натпревари од групата „Г“, селекторот Александар Ашаданов се одлучи на еден поширок список на кошаркарки на кои ќе смета на дуелите со Португалија и со Србија.

Со оглед на обврските кои ги имаат најголем дел од кошаркарките кои настапуваат во странство, првиот собир селекторот Ашаданов го предвиде за 6.ноември. Во салата на СЦ „Кале “ се предвидени два тренинзи, а веќе наредниот ден, следува патување за Порто, а понатаму до Матошинос, каде го играме натпреварот против селекцијата на Португалија.

На португалско тло се планирани уште два тренинга, пред мечот со домашната репрезентација кој е закажан да се игра на 9. ноември, (од 20.30 часот).

Три дена подоцна, на 12. ноември, во Скопје (од 18.часот во салата на СРЦ „Кале“), на гости ни доаѓа една од најквалитетните европски селекции – Србија.

ПОШИРОК СПИСОК НА ЖЕНСКА СЕНИОРСКА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА ЗА НОЕМВРИСКИ ПРОЗОРЕЦ НА ФИБА 2023

Анџелика Митрашиновиќ         Пештански Цајки (Словачка)

Тијана Митрева     Акронос Монкалиери (Италија)

Матеа Николиќ     Пасаласка Рагуса (Италија)

Ивона Кожобашиовска  Виртус Каљари (Италија)

Александра Стојановска           Кортегада (Шпанија)

Нена Трајчевска    ЦБ Архил (Шпанија)

Мерит Хемпе         Валенсија (Шпанија)

Милица Николиќ Вебас (Србија)

Ивана Кметовска  Баскет Кам 2011 – М. Каменица

Катерина Поп-Димитрова        Баскет Кам 2011 – М. Каменица

Елена Тасевска      Баскет Кам 2011 – М. Каменица

Сања Адамовска  Баскет Кам 2011 – М. Каменица

Илина Селцова      Вардар – Скопје

Ања Начевска        Вардар – Скопје

Марија Димитријевиќ    Вардар – Скопје

Клементина Модева       Струга 2009

Михаела Алексовска      Крива Паланка

СТРУЧЕН ШТАБ

Селектор: Александар Ашаданов

Асистент-тренер: Атанас Димов

Асистент-тренер: Јелена Антиќ

Извор: кфсм

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *