Земјотрес со јачина од 2,9 степени го погоди реонот на Пехчево

Земјотресот бил почувствуван од населението во Пехчево, Берово и околината

Утрово во 7:34 часот е регистриран земјотрес од локална магнитуда од 2,9 степени според Рихтеровата скала, на 115 километри источно од Скопје, а потекнува од епицентралното подрачје Пехчево, соопшти Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет.

Земјотресот бил почувствуван од населението во Пехчево, Берово и околината.

Според податоците на Опсерваторијата, интензитетот на земјотресот е III степени според Европската макросеизмичка скала.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *