Земјотрес во Благоевград, почувствуван и во источниот дел на Македонија

Попладнево земјотрес со јачина од 2 степени според Рихтер е регистриран во соседна Бугарија.

Епицентарот на земјотресот е на 15 км југоисточно од Благоевград, на длабочина од 10 километри.

Земјотресот е почувствуван и на територија на Македонија, посебно во источните делови од земјата.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *