Важна информација за состојбата на патиштата во Македонија

Важна информација за состојбата на патиштата во Македонија

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по наместа влажни коловози, но и со можна појава на одрони на патиштата.

Се препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

(Информацијата ја пренесуваме од ТВ Стар Штип)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *