УХМР: Викенд временска прогноза

Утре и задутре односно, времето во Македонија ќе биде претежно стабилно и суво и релативно топло за овој период од годината.

Дневната температура утре се очекува да биде за 1 до 2 степена повисока во споредба со просечната за овој период од годината, в сабота   дневната температура се очекува да биде повисока од просечната за овој период за 2 до 4 степени.

В сабота ќе дува умерен до засилен ветер од југозападен правец, а в недела  ветерот ке продолжи да се засилува но ќе го промени правецот во северен  и ќе предизвика заладување односно пад на температутара  за 4 до 5 степени.

Потоа од недела повторно ќе бидеме под јужно воздушно струење  температурата ќе биде во постепен пораст.

Од сабота  па се до средината на наредната недела времето ќе биде променливо облачно со локален и краткотраен пороен дожд со ретки грмежи.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *