Следува сончев период со пријатни температури

slika

Сончево и релативно топло со умерена облачност. Попладне ќе има локално зголемување на облачноста со краткотраен дожд, особено во планинските подрачја.

Претпладне ќе дува слаб ветер од јужен правец, а попладне ветерот ќе се промени во северен и ќе биде слаб до умерен.

Утринските температури ќе се движат од -1 до 7 степени, додека дневните ќе бидат во интервал од 14 до 25 степени.

Во Скопје и околината слично време со утринска температура околу 4 и дневна до 22 степена.

Во среда попладне услови за дожд ќе има повеќе во јужните делови од земјава. Во среда ќе дува и умерен северен ветер.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *