Природни лекови што ја смируваат болката

1. Сокот од домати е вистинскиот лек против грчевите во вашите нозе.

2. Јадењето боровинки или пиењето сок од свежо исцедени боровинки помага за спречување на инфекција на бешиката.

3. Медот, меѓу другото, помага при воспаление на вашите усни. Прочитајте повеќе овде.

4. Вистинското решение да се справите со киселината во вашиот стомак, е да се напиете една кафена лажичка јаболков оцет.

5. Јогуртот е особено важен за сите жени. Доколку не сакате да ја имате онаа мачнина наречена ПМС, веќе добро позната кај понежниот пол, тогаш крајно време е да обрнете повеќе внимание на јогуртот во тој период.

6. Солта помага на вашите нозе. Доколку сте изморени и мислите дека им треба одмор, тогаш нема да биде лошо да им го препуштите тоа задоволсто. Ставете ги во млака вода со малку сол и веднаш ќе го забележите резултатот.

7. Ананасот помага за варењето на храната и сите останати проблеми со желудникот, па доколку го имате овој проблем не заборавајте да јадете ананас.

8. Честопати ви се јавува болка во грбот? Тоа е поради не доволно внесување на грозје. Сте заборавиле на него, но сега е вистинскиот момент да се присетите. Кажете и збогум на болката со помош на неколку зрна грозје. Навистина помага!

9. Доколку чувствувате грчење во внатрешните мускули на стомакот, сега е вистинското време да го вкусите чајот од нане, или уште подобро, пеперминт. Една шолја чај е доволна за да ги смири сите болки.

10. А пак доколку страдате од болка во мускулите, единствениот лек за тоа е ѓумбирот. Додадете го во кое било јадење и заборавете на истата.

11. Лукот, иако со себе ја носи својата непријатна миризба, тој помага при заштита на имунолошкиот систем и при болка во вашите уши. Токму затоа не се плашете и јадете го овој многу здрав зеленчук.

12. Рибата е многу заштитнички настроена кон вашиот вид а исто така и кон вашиот стомак. HD-Coffee-Wallpapers-1-

13. Кафето во умерени количини помага при главоболка.

14. Црешите се оние кои исто така ја спречуваат главоболката, па доколку не сте љубители на кафе, слободно заменете го со малку цреши кои исто така ќе ви ја подобрат работата и на зглобовите. Но, за тоа ќе мора да ја почекате следната година!

15. Каранфилчето е она кое е потребно за да се справите со болката од вашите заби, или подобро речено сосема да ја елиминирате.

Текстот е превземен од катапулт.мк

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *