Ова се најдобрите 10 дестинации за соло патување

Многу е лесно да се најде изговор за да не патувате сами, како на пример, непознатото, осаменоста, непознавањето јазици… Сите овие грижи спречиле многу луѓе да го искусат соло патувањето, но можеби е време вие да го направите тој чекор. Ако ви е потребна мотивација сте дошле на вистинското место. Погледнете ја оваа „тура“ низ државите кои се најдобри за самостојните патници.

1. Шкотска

(1)10-te-najdobri-drzhavi-za-solo-patuvanje-kafepuaza.mk

Овде има многу млади луѓе и сите се пријателски настроени. Јавниот превоз е одличен и го олеснува движењето наоколу. Во Шкотска можете да најдете огромен број хостели.

2. Словачка

(2)10-te-najdobri-drzhavi-za-solo-patuvanje-kafepuaza.mk

Како и во Шкотска, и овде јавниот превоз е одличен и има толку многу работи за правење. Најпозната атракција за луѓето кои патуваат сами се Високите Татри – планински предел кој е полн со пријателски „скитачи“.

3. Ирска

(3)10-te-najdobri-drzhavi-za-solo-patuvanje-kafepuaza.mk

Ирска е полна со хотели што нудат само преспивање и појадок, па многу е лесно да се сместите удобно. Луѓето се познати по нивното гостопримството и обично се многу фини со патниците. Ирска исто така има многу фестивали, па постојано ќе имате што да правите.

4. Шпанија

(4)10-te-najdobri-drzhavi-za-solo-patuvanje-kafepuaza.mk

Во Шпанија има многу различни градови кои треба да ги посетите. Можеби ќе биде заморно доколку сте сами, но со добро испланиран распоред ќе си поминете незаборавно.

5. Белгија

(5)10-te-najdobri-drzhavi-za-solo-patuvanje-kafepuaza.mk

Белгија е одлична дестинација ако сте љубители на пивото. Но ако пиете премногу може само да си создадете проблеми. Подобро најдете неколку пријатели пред да се опуштите.

6. Австрија

(6)10-te-najdobri-drzhavi-za-solo-patuvanje-kafepuaza.mk

Ако не сте знаеле, овде можете да пливате во базен полн со пиво! Но имајте на ум дека посетителите зборуваат неколку различни јазици и веројатно ќе треба многу да пешачите. Но сепак, за пивото вреди сѐ!

7. Австралија

(7)10-te-najdobri-drzhavi-za-solo-patuvanje-kafepuaza.mk

Конечно излеговме од Европа. Тука најверојатно ќе сретнете многу луѓе со кои ќе се дружите, а исто така Австралија е и континент, па имате толку многу работи за правење.

8. Германија

(8)10-te-najdobri-drzhavi-za-solo-patuvanje-kafepuaza.mk

Храната во Германија е одлична, има пиво во изобилство, а јавниот превоз е совршен. Тешко е да се замисли дека едно патување може да биде подобро од ова.

9. Финска

(9)10-te-najdobri-drzhavi-za-solo-patuvanje-kafepuaza.mk

Можеби Финска никогаш не се наоѓала на вашата листа, но сега ќе ви биде тешко да ја заборавите. Топли сауни, неверојатна архитектура, кафулиња на отворено и прекрасни фестивали. Има ли нешто што не сакате?

10. Холандија

Граѓаните ја сакаат природата, сакаат да возат велосипеди, а марихуаната и сексот се слават. Звучи како авантура која чека да се случи!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *