Мистерија: Исчезна Бразилец кој зад себе остави полна соба со “чудни записи”

Бразилец исчезна и остави соба полна со чудни записи (видео)

Сао Паоло, 7 април 2017 (МИА) – Мистериозното исчезнување на еден Бразилец покрена лавина на теории на заговор откако беше откриено дека неговата соба била полна со „многу чудни записи“, книги и статуси  на филозофи од 16 век познати по своите теории за Универзумот.

Бурно Боргес мистериозно исчезнал на 27 март по семејната вечера во градот Рио Бранко во северозападниот дел на Бразил.

Но, исчезнувањето на овој студент по психологија предизвика меѓународен интерес на интернет беше објавена снимка од неговата соба.

На видеото се гледа дека на ѕидовите и подот на собата се испишани илјадници зборови и нацртани чудни дијаграми. Можат да се забележат и полици со многу книги и 14 големи папки со податоци на кои биле испишани големи римски броеви.

Најбизарен детаљ во собата е големата статуа на италијанскиот ренесансен филозоф Џордано Бруно, познат по теоријата за безграничност на Универзумот. Многумина во коментарите на социјалните мрежи забележале физичка сличност на Боргес со Бруно.

Меѓу натписите биле забележани пасуси од „Библијата“ и цитати на Леонардо да Винчи, како и симболи кои личат на пентаграм. Една од книгите е и „Теорија на апсорпција на знаење“.

Во собата се наоѓа и портрет на Боргес со вонземјанин. ви/сп/10:19

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *