Меси лесно можел да загине со авионот во кој загинаа бразилците. Авионот при слетувањето имал гориво за уште само 18 минути !

Податоците од црната кутија на урнатиот авион Ламиа во Боливија во кој загинаа 75 лица и поголем дел фудбалери, покажуваат дека две недели претходно тоа можело да и се случи и на аргентиската селекција.

Веќе беше објавено дека 15 дена претходно и фудбалската селекција на Аргентина го користела истиот авион, а новите податоци откриваат дека авионот кој летал од Бразил до Буенос Аирес во Аргентина имал гориво за уште 18 минути по слетувањето на Меси и неговите соиграчи !

3aedd4ab00000578-0-image-a-21_1480759492323

Летот им траел 4 часа и ако се случило нешто непредвидено и авионот морал да продолжи да лета, за 18 минути ќе останел без керозин и ќе се срушел ! За среќа, заради временската разлика од 45 минути, било ставено доволно гориво па авионот слетал. Во спротивно, аргентинската селекција и меси ќе беа на местото на Шапокоенсе.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *