ДОНАЛД ТРАМП Е НОВ АМЕРИКАНСКИ ПРЕТСЕДАТЕЛ

Доналд Трамп е избран да биде 45. американски претседател, објави АП по изненадувачката победа на славниот бизнисмен кој ги искористи економската неизвесност и расните тензии и ги надмина обвинувањата за сексуални напади на патот до Белата куќа.

Републиканскиот кандидат победи и во традиционално демократски држави, како Пенсилванија и Висконсин, држави што не гласале за републикански кандидат уше од 80-те години на минатиот век. За триумф над Клинтон, на Трамп му беа потребни победи во речиси сите клучни држави и тој го направи тоа, освојувајќи ги Флорида, Охајо, Северна Каролина и други.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *