Вонредна временска прогноза

Промена на времето со поројни врнежи од дожд и грмежи, најавува УХМР за недела попладне и во вечерните часови кога, како што соопшти, преку Македонија ќе помине влажен бран од север. На места се очекува да наврнат и над 25 литри на метар квадратен.

Утре во попладневните и вечерните часови ќе има зголемена облачност и на повеќе места ќе има краткотраен пороен дожд и услови за појава на ретки грмежи, а од недела вечер ќе почне да дува засилен северен ветер, кој ќе продолжи и во понеделник, предизвикувајќи во наредните денови значително опаѓање на температурата.

Во понеделник попладне ќе настапи разведрување, кое ќе се задржи и во вторник, а нов влажен бран се очекува во среда.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *