9 ПОЧИНАТИ, 137 НОВОЗАБОЛЕНИ ЗА 24 ЧАСА ОД 1.542 ТЕСТОВИ

9 ПОЧИНАТИ, 137 НОВОЗАБОЛЕНИ ЗА 24 ЧАСА ОД 1.542 ТЕСТОВИДевет лица починаа по компликации од коронавирус во изминатите 24 часa; – Возило на Брза помош пред Скопскиот клинички центар. (Фото: К. Попов)

Девет лица починаа по компликации од коронавирус во изминатите 24 часа, и тоа тројца пациенти од Скопје, двајца од Куманово, по еден пациент од Штип и Струга и двајца од Гостивар, соопшти Министерството за здравство.

Во последните 24 часа се направени 1.542 тестирања, а регистрирани се 137 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 60
-Куманово 13
-Дебар 5
-Штип 16
-Прилеп 3
-Тетово 7
-Струга 1
-Велес 3
-Битола 5
-Охрид 1
-Гостивар 11
-Кочани 1
-Пробиштип 1
-Демир Хисар 1
-Виница 1
-Свети Николе 3
-Кичево 5

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 103 оздравени пациенти од:

-Скопје 53
-Дебар 3
-Штип 1
-Прилеп 6
-Тетово 7
-Велес 5
-Битола 2
-Кавадарци 1
-Гостивар 11
-Струмица 1
-Крушево 1
-Кичево 3
-Ресен 9

Досега во земјата се направени вкупно 94.092 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупно ковид дијагностицирани во земјава се 9.934, од кои оздравеа 5.357,  починаа 460, а активни се 4.117.

извор: сакамдакажам.мк

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *