УЛТИМАТИВНО ЛЕТНО ЈАДЕЊЕ: МУСАКА ОД ЗЕЛЕНЧУК И СИРЕЊЕ

206061_shutterstock-299351114_ls

Состојки:

модри патлиџани 300 гр
тиквички 300 гр
домат 300 гр
зрело сирење 25% мм 350 гр
јајца 3
павлака 20%mm/1 чаша
сол 1 лажиче
сув билен зачин по вкус

Како да се подготви:

Измијте ги модрите патлиџани и тиквички, извадете ги стебленцата и исечете ги на кругови или потенки надолжни парчиња заедно со кора, додајте сол во садот и оставете еден час да се ослободи малку течноста. Доматите исечете ги на кругови.

Подмачкајте ја тавата, а потоа прво наредете ги модрите патлиџани, прелијте со масло, па доматот, над тиквичките и покријте со парчиња сирење. Повторувајте додека има материјал и завршете со тиквички кои ќе ги прелиете со преостанатото масло.

Покријте со фолија и ставете во рерна да се пече. Кон крајот на печењето, извадете ја фолијата и прелијте ги изматените јајца и меленото сирење што останува. Вратете сѐ во рерна да се испече уште малку.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *