УБАВА ВЕСТ: Атанасовски и Темчев со нивниот ФК Триенген Македонија обезбедија влез во IV швајцарска фудбалска лига

ФК  Триенген Македонија, каде што настапуваат и нашите сограѓани и фудбалери Александар Атансовски и Мартин Темчев, успеја да се пласира во четвртата лига од Швајцарското фудбалско првенство откако последната сезона во конкуренција на 10 екипи во групата 5 го освои првото место. На своето салдо прокнижаа 13 победи, 1 пораз и четири нерешни исходи и со 64 постигнати голови се наметна како тим кој може да се носи и во повисок ранг на натпреварување.

,,Во новата сезона главна цел ни е да останеме во 4 лига каде има 6 групи кои се распоредени по региони . Повторно ќе сме во конкуренција со 10 екипи. Ќе се обидеме да дадеме максимум и да разигруваме за третата швајцарска лига, но за тоа потоа,, велат од клубот

Најефикасни во ова натпреварувачка сезона беа Дончо Божинов со 15, Трајче Трајков со 12 голови, Стефан Недановиќ 9 пати стрелаше прецизно, Ристо Папучиев постигна 8, а нашиот сограѓанин и поранешен играч на ФК Каменица Саса Александар Атанасовски постигна 4 голови.

Инаку боите на Триниген Македонија ги бранат играчи од повеќе места од Македонија. Од струмичко имаат од Сушица, Иловица, Куклиш, Зубово, Василево. Имаат фудбалери и од радовишките села Ораовица Јаргулица но и од Демир Хисар, Македонска Каменица, Оризари но и по едно дете од Србија и Хрватска

Во управата на клубот се Кире Гоцев, Бобан Николов, Павле Рујков, Ванчо Коцев и Живко Мицев.

,, Самиот квалитет и самиот потенцијал на екипата како и досегашниот постигнат успех за многу кратко време ни покажа дека сме на вистинскиот пат и дека со труд и дисциплина успехот за понатаму е загарнтиран,, велат од  управата на ФК  Триенген Македонија.

Инаку клубот е формиран пред три години од пет ентузијасти. Минатата натпреварувачка сезона беа 6 во петата лига но со сериозна работа годинава во конкуренција на 58 екипи пријавени во фудбалскиот сојуз на централна Швајцарија успеа да обезбедат пласман во четвртата лига.

Извор: drnka.mk

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *