Сончево со умерена облачност и пад на дневните температури

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне облачноста ќе се зголеми, а во западните делови ќе има услови за изолирана појава на краткотраен дожд, со ретки грмежи. Ќе дува умерен ветер од северен правец, попладне вдолж Повардарието ќе се засилува.

Максималната температура ќе биде во интервал од 21 до 33 Целзиусови степени: Скопје 28, Маврово и Охрид 26, Крива Паланка и Берово 27, Битола 30, Кавадарци 32, Дојран 33.

Временската прогноза за утре е сончево со мала до умерена облачност. Во северните делови ќе дува засилен северен ветер кој ќе предизвика намалување на дневните температури: Скопје 27, Маврово 22, Охрид 24, Битола и Кавадарци 32, Крива Паланка 27, Берово 26, Дојран 34.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *