Сончево и топло, кон крајот на денот локална нестабилност со пороен дожд

Времето претпладне ќе биде сончево и топло, а кон крајот на денот ќе има локален развој на нестабилна облачност со пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Утринската темепература ќе се движи во интервалот од 16 до 22 степени, а дневната ќе достигне до 37 степени Целзиусови. УВ индексот ќе изнесува 8.

Во Македонска Каменица сличне време со утринска темепратура од 17 степени, а максималната дневна ќе достигне 37 степени.

Од среда следува период на променливо облачно, посвежо и нестабилно време со честа појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер. На места процесите ќе бидат поинтензивни во форма
на невреме, а се очекува локално да наврне и поголема количина на воден талог.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *