РИАД АГУШИ – НОВО ЗАСИЛУВАЊЕ ВО РЕДОВИТЕ НА ФК “КАМЕНИЦА САСА”

 

Новата сезона за ФК Каменица САСА започна со пораз. Второлигашкото патување го започна од Радовиш, каде против ФК Плачковица одигра за минимален пораз од 2:1. Во првиот дел од натпреварот Саса имаше водство од 0:1, но каменичани одиграа многу лошо второ полувреме, примија два гола, при што заработија и непотребен црвен картон.

За вака слабата игра една од причините може да бидат и многуте повреди на клучни играчи во тимот. Списокот на повредени првотимци во редовите на Каменица САСА е долг. Добра вест и олеснување за тренерот и целокупниот Стручен штаб на тимот е што дел од нив постепено се враќаат на тренажниот процес заедно со останатиот дел од екипата. Тука се и неколкуте засилувања кои на тимот му даваат свежина и брзина во играта. Ефтим Аксентиев, Иван Митров, Виктор Марковски и младиот голман Мики Ѓорѓиевски се имињата кои веќе подолг период се дел од составот на Каменица САСА. Деновиве како нови засилувања им се приклучија Драган Паунов и Ријат Агуши. Агуши е играч кој доаѓа од редовите на тетовска Шкендија и треба заедно со Драган Паунов (Осогово) да го засилат средниот ред и нападот на каменичкиот второлигаш. Треба да бидат од особена корист и големо растеретување особено во играта на Иван Митров, како и на останатите играчи од нападот Зоран Златковски и Ефтим Аксентиев.

Од редовите на ФК Каменица САСА во соседно Делчево заминаа Антонио Цветковски и Ѓорѓи Атанасовски. Тие во наредната сезона ќе настапуваат за ФК Брегалница која ќе се натпреварува во Трета лига – Исток.

Наредното коло ФК Каменица САСА го игра на домашен терен против Борец од Велес. Тим што исто така во својот состав донесе многу засилувања и претендира за висок пласман во претстојната сезона.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *