Ранетиот Македонец е случајна жртва во вечерашното пукање во Блеград

Македонскиот државјанин Д.Л. (21), кој вечерва во 19 часот и 40 минути беше ранет во грбот на аголот од улиците Цар Николаја Втори и Максим Горки, најверојатно е случајна жртва на пукање.

Во престрелката најпрвин во натколеницата е ранет А.П.(26), а со два куршуми Д.Л.Истрагата треба да утврди дали македонскиот државјанин е случајно ранет.

Ранетиот Д.Л., бил донесен од негов пријател на влез во соседната улица Новопазарска. Таму го сокрил и повикал полиција и брза помош. Тој со ранет другар се движел од Његошева кон улицата Максима Горки, кога пред позната обложувалница дошло до пукање. Кога некако донесе пријател до влезот, тој одеше и ја стискаше главата од болка, пишуваат српските медиуми.

Брзата помош и полицијата набрзо пристигнале, а кога ранетиот македонски државјанин бил внесен во автомобилот, на грбот биле видливи две крвави рани од куршуми.

Повредениот А.П е од криминално потекло, а во досието има дури 12 кривични пријави за дрога, оружје и разбојништво. За него е распишана потерница за издржување затворска казна.

Видеото од настанот можете да го погледнете ОВДЕ. telegraf.rs

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *