Простор за опуштање нема, тестирањата продолжуваат! Денес нема нови позитивни случаи со Ковид 19 во Македонска Каменица

Македонска Каменица, 28.07.2020 година – Според официјалните податоци кои пред неполн час ги објави Министерството за здравство, по извршените тестирања во општина Македонска Каменица нема нови позитивни случаи на Ковид 19. Досега евидентираните 4 позитивни случаи со Ковид 19 во Македонска Каменица, како и нивните најблиски контакти остануваат во изолација. Сите се во добра здравствена состојба, без симптоми на коронавирус.

Ова е добра вест за граѓаните на општина Македонска Каменица, но тестирањата продолжуваат и простор за опуштање нема!

Во прилог целото соопштение од Министерството за здравство:

Во последните 24 часа се направени 1356 тестирања, а регистрирани се 102 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 39
-Куманово 11
-Штип 13
-Прилеп 3
-Тетово 2
-Струга 2
-Битола 6
-Охрид 3
-Кавадарци 3
-Гостивар 8
-Радовиш 1
-Кочани 1
-Демир Хисар 1
-Македонски Брод 1
-Виница 1
-Свети Николе 3
-Кичево 4

Починати се 5 лица, пациент од Скопје, пациент од Кичево, пациент од Куманово, пациент од Прилеп и пациент од Штип.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 99 оздравени пациенти од:

-Скопје 49
-Штип 2
-Тетово 10
-Струга 17
-Охрид 15
-Гостивар 2
-Струмица 1
-Кочани 1
-Кичево 1
-Ресен 1

Досега во земјата се направени вкупно 97550 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 10315, бројката на оздравени пациенти е 5663, на починати е 471, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 4181.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *