Променливо облачно со сончеви периоди

Времето во земјава ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Претежно во северните и источните делови ќе има појава на пороен дожд и грмежи, а локално ќе има и услови за поинтензивни процеси во форма на краткотрајно невреме со силен ветер. Ќе дува засилен ветер, во западните делови од западен, а во останатите од северозападен правец. УВ=8

Утринската температура ќе се движи од 15 до 25 степени, а дневната температура ќе се движи од 25 до 38 степени.

Во Македонска Каменица ќе биде променливо облачно. Ќе дува засилен ветер од северозападен правец. УВ=8

Утринсакта температура ќе достигне до 20 степени, а дневната температура до 33 степени.

Од понеделник следува период на сончево време со повторен пораст на температурата.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *