Од полноќ: Поскапуваат и дизелот и бензините

Регулаторната комисија за енергетика објави дека вечерва по полноќ поскапуваат нафтените деривати.

Бензините од 95 и 98 откани поскапуваат за два денара по литар, а дизелот за 1,5 денар.

Еве ги цените кои ќе важат од полноќ:

Моторен бензин еуросупер БС – 95 86,00 (денари/литар);
Моторен бензин еуросупер БС – 98 88,00 (денари/литар);
Дизел гориво еуродизел БС (Д-Е V) 87,00 (денари/литар);
Масло за горење екстра лесно 1 (ЕЛ-1) 85,00 (денари/литар);
Мазут М-1 НС 52,294 (денари/килограм).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *