Од денеска намалени цени на бензините

Цената на ЕУРОСУПЕР БС-98 од ноќеска на полноќ се намали за 1,5 денари, а на ЕУРОСУПЕР БС-95 за еден денар за литар, додека цените на дизелот останаа исти, така одлучи Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ).

Новата малопродажна цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 изнесува 61 денар за литар, ЕУРОСУПЕР БС-95 сега се продава за 59,5, а ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ1) по 53 денари за литар.

Со одлуката на РКЕ за 0,133 денари за килограм се намали и малопродажната цена на Мазутот М-1 НС и сега изнесува 28,368 денари.

Како причина за намалување на малопродажните цени на нафтените деривати од РКЕ ги посочуваат зголемените референтни цени на нафтените деривати на светскиот пазар во изминатите седум дена кај бензинот во просек за околу 1,042 отсто и кај дизелот за околу 1,524 отсто, како и за 1,108 отсто повисокиот курс на денарот во однос на доларот.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *