Нашиот Епископ г. Марко присуствуваше на литургија во Белград со српскиот Патријарх г. г. Порфириј

Во петок на 12 – ти април, Епископот Делчевско – каменички г. Марко, заедно со Патријархот српски г. г. Порфириј, молитвено присуствуваа на Литургијата на претходноосветените дарови во храмот Свети Пантелејмон во Мирјево – Белград, Р. Србија, со која началствуваше Епископот новобртски г. Иларион, викар на Патријархот српски.

По Литургијата настојателството на храмот приреди трпеза за гостите.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *