Момче од беровско се скарало со домашните и ја потпалило семејната куќа додека сите биле внатре

21-годишен жител на беровското село Митрашинци доби кривична пријава за тешки дела против општата сигурност, откако ја потпалил семејната куќа додека во неа биле неговите блиски, со кои имал кавга, соопшти МВР.

„Надворешната канцеларија за криминалистички работи Берово поднесе кривична пријава против Г.Д.(21) од Берово, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „тешки дела против општата сигурност“ во врска со кривично дело „предизвикување општа опасност“. На 17.03.2023 во село Митрашинци, беровско, поради нарушени семејни односи, пријавениот предизвикал пожар во сопствената куќа во која било присутно неговото семејство, загрозувајќи ја нивната сигурност“, се вели во полициското соопштение.

Извор: slobodenpecat.mk

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *