Кривична пријава поради ширење расистички материјали на фејсбук

Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика при МВР до Основно јавно обвинителство Скопје, поднесе кривична пријава против Д.Д.(46) од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „ширење на расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем“, казниво по член 394-г од Кривичниот законик. Пријавениот, на 26.11.2019 на социјалната мрежа Facebook објавил статус, со кој го сторил делото.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *