Женската екипа на „Баскет Кам“ гази се пред себе во Првата лига

Вчера, женската екипа на „Баскет кам“ одигра натпревар од четвртото коло во Македонската прва лига. На гостински терен во Крива Паланка беше совладана истоимената екипа, а кончениот резултат гласеше 57:66.

Тоа беше четврта победа за каменичкиот состав од исто толку натпревари, а најдобра кај победничкиот тим беше сениорската репрезентативка Кате Поп Димитрова со 28 постигнати поени. Со оваа нова победа „Баскет Кам“ е лидер на првенствената табела и сериозно се зголемени и амбициите на клубот, односно се очекува сигурен пласман на завршниот прволигашки Final Four турнир.

Одличен почеток на сезоната имаат и останатите екипи на „Баскет Кам“. Екипата која се натпреварува во М18-женска конкуреннција од два одиграни натпревари има две победи, додека во машките конкуренции – екипата во М14 од еден натпревар има една победа, а сениорскиот тим кој се натпреварува во Втората македонска лига има половичен успех, една победа и еден пораз.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *