Епископот Марко чиноначалствуваше со Светата Божествена литургија по повод денешниот христијански празник Прочка

Денеска, на големиот христијански празник Прочка – Големи Поклади, Неговото Преосвештенство епископот Делчевско – каменички г. Марко, чиноначалствуваше на Светата Божествена Литургија во храмот посветен на ,,Свети Великомаченик Димитриј” во делчевското село Габрово.

За време на Литургијата епископот Марко одржа пристојна беседа, во која истакна дека сите ние, меѓусебното проштевање и почитување треба да го практикуваме секојдневно во животот.

После Богослужбата верниот народ ги прими Светите Божествени дарови.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *