Времето денеска облачно со повремен дожд, наместа со поројни врнежи

Облачно со повремен дожд, наместа со поројни врнежи

По утринската облачност и топлото време за овој  период од годината, метеоролозите за денеска прогнзираат претежно облачно време со повремени врнежи од дожд. Наместа врнежите се очекува да бидат пообилни, а на југоистокот и поројни. Ќе дува слаб до умерен, а наместа долж Повардарието повремено засилен ветер од југоисточен правец.

И во Македонска Каменица се очекува променливо облачно и релативно топло со повремен слаб дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец.

Утринските температури ќе се движат од 3 степеи во планинските места, 7 во скопската котлина, до 9 степени на југоистокот од земјата, додека максималните температури во текот а денот ќе се движат од  до 16 степени.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *